10 Haziran 2014 Salı

Bilgeye sormuşlar:)


Biraz önce okuduğum bu keyifli yazıyı paylaşmak istedim sizinle... Sevgiyle kalın :)

Bilgeye sormuşlar. (Genelde hep öyle olur ve bilgenin kim olduğu da bilinmez) Sabah kalkar, işime giderim. Akşam da evime gelir, yatarım. Bu böyle gider durur da anlamam, niye?
Bilge uzun uzun bakar. Sonra da “Her sabahın aynı, her akşamın aynıysa suç kimsede değil, suç sende? Kalkma bir gün de, gitme işine ya da gelme evine ya da yatma bütün gece…. Fark yaratmak, farklı olmak senin elinde. Fark için çok şey bekleme. Her gün yürüdüğün yoldan yürüme bir gün de. O asık suratın gülsün bir kere de. ‘Merhaba’ de bütün kalbinle birine. Sen sen olmazsan kimse uğraşmaz ki seninle…..”
Helal olsun bilge ama şu çağda yok efenim işe gitme ohhh keyfine bak bir gün de kısmına pek katılamayacağım. Çünkü işe gitmezsem işe bir daha hiç gidemeyebilirim ki biz buna halk arasında kovulma diyoruz.

Şaka bir yana bu yazı için yarattığım bu bilgenin söyledikleri bazı şeyler de yalan değil. Ne demişler: “Bilgeyi öldür, hakkını yeme” Örneğin “Fark için çok şey bekleme” kısmına ne dersiniz?
Evet, çoğumuz fark yaratmanın, günün o rutinliğinin bitmesinin sihirli bir şeylerle gitmesini bekler dururuz. Ama aslında o kadar büyük şeylerin bizi kurtarmasını beklediğimiz içindir hareket edemeyişimiz. İşte tam da bu noktada “Farklılık küçük şeylerde de farklılıktır” diyenlerdeyim. Her gün işe giderken servisle mi gidiyorsunuz? Bir gün kitap, bir gün müzik, bir gün film, bir gün uyuma, bir gün yazma, bir gün bir dil öğrenme için çalışma…. her gününüzü farklı kılmaya mutlaka katkı sağlayacaktır. Ama yook ben serviste sadece uyurum derseniz, o zaman da bilgeye soru moru sormak saçma oluyor?
3 yorum:

  1. Bilge gerçekten bilgeymiş. Gözümüzün önündeki çözüm yolunu görmüyoruz ve şikayet edip duruyoruz. Aslında şikayet ettiğimiz de kendimizden başkası değil. Rutini değiştirmek, yürüdüğümüz yolu değiştirmek çok zor olmasa gerek. Önemli olan çok büyük farklar yaratmak değil, küçük değişikliklerle hayatımıza renk katabilmek. Sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Hos cok hos, diyorsun ki "armut pis, agzima dus, sapida yukari olsun" diye bekleme sende biseyler yap, yap ki bilgeye sunlari yapiyorum ama neden olmuyor diye sorabilesin.Haklisin cok, cok keyifli paylasimin begenerek okudum. Sevgiyle kal.

    YanıtlaSil
  3. Sanki biz çok istiyoruz her günümüz aynı geçsin. Ne yapalım hayat, sorumluluklar.. nasıl işe gitmeyeceğiz acaba :)

    YanıtlaSil